The GSA sponsors a Merit-Based Scholarship Opportunity for Graduate Students!
Applicants must be a full-time or part-time, matriculated graduate student with a minimum graduate GPA of 3.5 at SUNY Buffalo State (Students in their first semester are NOT eligible to apply for the scholarship).
Applicants must submit:
An essay of no more than 1000 words explaining why you deserve to be considered for the scholarship AND how the scholarship will contribute to your academic development.
Two (2) letters of recommendation testifying to your ACADEMIC accomplishments and ACADEMIC potential for graduate success at SUNY Buffalo State. Letters must be authored by members of faculty, administration, or staff at SUNY Buffalo State.
Application available November 13, 2023. All materials must be submitted online by February 9, 2024.
Details:
The Graduate Advisory Council will review applications to choose a limited number of Full-Time and Part-Time student recipients.
The Scholarship is Merit-Based, meant to be given to high-achieving students. Only academic ability and academic potential will be considered in awarding the scholarship.
Full-Time student awards = $1200.00 each
Part-Time student awards = $700.00 each
Students may only receive the scholarship once during their course of study.
Money is paid directly to the student.
Past Winners
2023
- Rumana Akter, Childhood & Early Childhood Curriculum and Instruction (part-time)
- Lorna Brundrett, Conservation of Art & Cultural Heritage/Science & Imaging (full-time)
- Clivens Fresnel, Creativity & Changed Leadership (part-time)
- Lara Hargrave, Great Lakes Environment Science (part-time)
- Chukwunonso Ilogu, Data Science & Analytics (full-time)
- Shaniah Irving, Multidisciplinary Studies (full-time)
- Eric Lipps, Science Education (full-time)
- Beth Meh, Childhood & Early Childhood Curriculum and Instruction (part-time)
- Mikaela Sessler, Adult Education (full-time)
- Ke Shi, Multidisciplinary Studies (part-time)
- Saira Siddiqui, Multidisciplinary Studies (part-time)
- Michelle Riggio, Criminal Justice (full-time)
- Angelica Tennant, Childhood & Early Childhood Curriculum and Instruction (part-time)
- Natalie White, Special Education Childhood (part-time)
- Nynasia Williams, Special Education Early Childhood (part-time)
- Julia Witherell, Public Admin In Public & Nonprofit Mgmt-Public Admin (full-time)
- Miggie Wong, Creativity & Change Leadership (full-time)
- Melique Young, Higher Education & Student Affairs Administration (full-time)
2022
- Claire Castiglia, Criminal Justice (full-time)
- Felicia DeAngelo, Literacy Specialist (full-time)
- Rebecca Farszmil, Childhood Education (part-time)
- Stephen Fiore, Data Science & Analytics (part-time)
- Jennifer Greene, Childhood Education (full-time)
- Solomon Joseph, Higher Education Administration (part-time)
- Caitlin Kazmierczak, Curriculum & Instruction (part-time)
- Casey Kremblas, Students with Disabilities (full-time)
- Jacqueline Larocque, Art Education (part-time)
- Koheun Lee, Creativity and Change Leadership (part-time)
- Shania Mitchell, Childhood Education (full-time)
- Michelle Riggio, Criminal Justice (full-time)
- Nicole Wagner, Creativity and Change Leadership (part-time)
- Andrea Whitney, Students with Disabilities (full-time)
2021
- Rakia Akter, Curriculum & Instruction (full-time)
- Alexis Ciehomski, Special Education: Childhood Education (part-time)
- Gena Elliott, English (full-time)
- Kelsey Emmerson, Urban Education (full-time)
- Jillian Goodwyn, Data Science & Analytics (part-time)
- Tracie Groves, Adult Education (part-time)
- Kimberly Kruder, Science Education (full-time)
- Deanna Grace Luckman, Childhood Education (full-time)
- Tatiana Ortiz Pradilla, Creativity & Change Leadership (GRCT) (part-time)
- Andrea Rashad, Students with Disabilities (full-time)
- Melissa Sullivan, Educational Leadership (CAS) (part-time)
2020
- Megan Bruce, History (part-time)
- Amy Cavanaugh, Biology (full-time)
- Kathryn Layer, Literacy Specialist (full-time)
- Danielle Murray, Music Education (part-time)
2019
- Abigail Donegan, Students with Disabilities: English Extension (full-time)
- Allison Gunkler, Special Education: Early Childhood (part-time)
- Colin Griffin, Science Education (full-time)
- Alexander Zorychta, Creative Studies (part-time)
2018
- Lauren Rothschild, Higher Education & Student Affairs Administration (part-time)
- Adam Barnes, Museum Studies (part-time)
- Grace Walters, Art Conservation (full-time)
- Aileen McCluskey, Childhood & Early Childhood Education (full-time)
2017
- Jennifer Jackson, Biology (part-time)
- Felicia DeLibero, English (part-time)
- Chelsea Kettle, Higher Education & Student Affairs Administration (full-time)
- Stephanie Novo, Students with Disabilities (full-time)
2016
- Ashley Weselak, English Education (part-time)
- Molly Holinger, Creative Studies (part-time)
- Crystal Holmes-Smith, Literacy Specialist (full-time)
- Andrew Roberts, Physics Education (full-time)
2015
- Annie Connors, Higher Education & Student Affairs Administration (part-time)
- Dolores Langsenkamp, Creative Studies (part-time)
- Denise Fleming, Literacy Specialist (full-time)
- Ashley Nans, Speech Language Pathology (full-time)